PYTANIA DO RADIA EREWAŃ

Popularne w dawnych czasach kawały o pytaniach do radia Erewań najlepiej ilustrują poziom serwowania wiadomości w Polsce. Droga redakcjo – pyta słuchacz – Czy to prawda, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody za darmo? Tak to prawda TYLKO nie w Moskwie, a w Leningradzie, nie na Placu Czerwonym, a na Newskim Prospekcie, nie samochody, a rowery i nie rozdają, a kradną.
W ten sposób Nesweek, a za nim ideologiczni współwyznawcy zbudowali historię biskupa Hosera.
Czy to prawda, że jako nuncjusz apostolski w Rwandzie milczał podczas ludobójstwa, w którym uczestniczył Kościół? Tak to prawda TYLKO: nigdy nie był nuncjuszem, w czasie rwandyjskiego ludobójstwa był w Europie, Kościół w czasie ludobójstwa w niczym nie uczestniczył – część kleru uczestniczyła, część ratowała, część była zabijana.
Czy to prawda, że biskup Hoser nie zna się na medycynie i praktykował tylko 6 miesięcy? Tak, to prawda TYLKO jest po studiach medycznych i nie praktykował miesiącami lecz latami.
Czy to prawda, że biskup krytykował dzieci poczęte in vitro jako niepełnowartościowe? Tak, to prawda TYLKO nie dzieci a procedurę medyczną i nie przeciwko dzieciom a w trosce o ich zdrowie.
Pytania do Radia Erewań, przemianowanego chwilowo na Newsweek i parę innych poczytnych tytułów można mnożyć. Mnogość redakcji rodem z radia Erewań pomaga w nagonce, bo jak mawiał klasyk gatunku kłamstwo wielokrotnie powtarzane staje się prawdą.
Nie wiem jak naprawdę wyglądała słynna rozmowa pomiędzy księdzem Lemańskim i biskupem Hoserem. Co z tego wynika,nie wiem kto tu mniej lub bardziej winny konfliktowi. Wiem, że nie wie tego również żadna z tak zaangażowanych w konflikt redakcji. Ani Nasz Dziennik z Niezależną.pl ani Newsweek z Wyborczą. Mam nadzieję, że wyjaśni się to wcześniej niż później. Wiem, że w Kościele obowiązuje podległość służbowa jak w wojsku i jeśli ktoś ma zakaz wypowiadania się, to przez pewien czas milczy. Tak jak zrobił to swego czasu ksiądz Issakowicz-Zaleski, choć decyzja biskupa była skrajnie niesprawiedliwa i moim zdaniem sprzeczna z dobrem Kościoła. Ale ksiądz Zaleski jako politycznie niepoprawny nie był broniony przez oświeconą prasę – przeciwnie dorabiano mu gębę na prawo i lewo (choć może raczej gębę na prawo, ale dorabiano z lewa).
Dlatego nie bardzo wierzę w troskę o Kościół autorów nagonki na biskupa. Panie i Panowie – nie lepiej powiedzieć wprost (Wprost?): nienawidzimy biskupa i reprezentowanej przez niego instytucji więc dokopiemy mu choćby wymyślając brednie o Rwandzie i niekompetencji medycznej? Lekarz z długoletnią praktyką wie mimo wszystko o biologii i możliwych powikłaniach różnych procedur medycznych więcej niż profesor etyki. Nawet jeśli on nosi sutannę, a ona reprezentuje środowiska „postępowe”. Ale co tam biologia, liczy się ideologia. A kto nie z nami tego na gilotynę. W końcu jesteśmy oświeceni, więc wzory jakobińskie są nam bliskie.
Przykład argumentu „rwandyjskiego” jest szczególnie symptomatyczny, bo wpisuje się w nurt narracji zapoczątkowany książką Wojciecha Tochmana „Dzisiaj narysujemy śmierć”. Książki, która pokazuje jak człowiek inteligentny, dysponujący mistrzowskim piórem, lecz minimalną wiedzą merytoryczną uzupełnianą fantazją i uprzedzeniami potrafi dorobić gębę. Też księżom i też Pallotynom. Tym samym Pallotynom, u których mieszkał w Kigali przez ten krótki okres, w którym bawił w Rwandzie zbierając materiały i stając się „ekspertem” od ludobójstwa. Co ciekawe zamieszczony w Tygodniku Powszechnym krytyczny komentarz ekspertki prowadzącej badania terenowe pod nadzorem rwandyjskiej Narodowej Komisji Do Walki Z Ludobójstwem (CNLG) , spowodował nagonkę Wyborczej i na Tygodnik i na ekspertkę. Nagonkę porównywalną w stylu z obecną nagonką na biskupa. Choć światopogląd ekspertki różni się znacznie od światopoglądu biskupa, widoczne jest podobieństwo nagonki.
Może właśnie dlatego odruchowo czuje do niego sympatię.
A jak jest naprawdę w konflikcie ksiądz – biskup? Tego nie wiem. I nie próbuje tego przykrywać manipulacjami. Nie jestem z Radia Erewań…

4 myśli w temacie “PYTANIA DO RADIA EREWAŃ

 1. ~marian szydłowski

  ..znam wielu duchownych świętych świętością życia ewangelicznego, ale też i przełajdaków..! – to czy Biskup Hoser należy do tych pierwszych czy drugich nie wiem, nie znam człowieka. Redaktor Leski oburza się na tych którzy kontestują decyzję Biskupa, nie zadając sobie trudu analizy skąd taka postawa wśród wiernych kościoła się bierze jak utrata zaufania do hierarchii kościelnej…a jest ona faktem.! a może to jest tak iż nauka kościoła głoszona przez duchownych wcale nie pokrywa się z ich postawą życiową, że tak naprawdę stajemy się rzeczywiście kościołem ludu wierzącego w Boga z ograniczonym zaufaniem do urzędników kościelnych, bo duchownymi i pasterzami przestali być……

  Odpowiedz
 2. ~Igor od Morświna

  Bardzo dobry wpis. Jedna drobna uwaga – zabrakło „w” w pierwszym „Newsweeku” i wyszedł „Nesweek”.

  Pozdrawiam
  -Igor

  Odpowiedz
 3. ~Blue Believer

  UWAGA! PILNIE potrzebna pomoc dla małego Żelika! Piesek natychmiast potrzebuje domu tymczasowego, ma tylne łapki sparaliżowane(porusza się na wózku) – to wynik ludzkiej głupoty, której doznał w przeszłości. Jednak są rokowania, że piesek będzie chodził! Póki co maluch pilnie potrzebuje opieki – w innym wypadku zostanie uśpiony! Jego dotychczasowi opiekunowie zapewniają środki na leczenie oraz karmę – CHODZI TYLKO O DOM I MIŁOŚĆ! Prosimy o kontakt na http://ratowanieswiata.blogspot.com/2013/07/o646-pilnie-poszukiwany-dom-dla.html ! Jeżeli nie możesz dać psiakowi domu, podaj tą wiadomość do wszystkich swoich znajomych – MAMY TYLKO 13 DNI!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *